Najbolj znano in razširjeno prehransko dopolnilo – resnica o Vitaminu C
Drugo ime za vitamin C je askorbinska kislina in je izredno pomemben zaradi svojega neverjetnega potenciala, da varuje celice. Je glavni antioksidant, ki pomaga v obrambi pred prostimi radikali – nestabilnimi molekulami kisika. Je vodotopen antioksidant in je najbolj koristen tam, kjer prevladuje voda, npr. v notranjosti celic.
KAKO DELUJE?
Njegova velika vrlina je, da deluje po vsem telesu. Pomaga krepiti kapilare in celične stene. Ključen je tudi pri tvorjenju kolagena. Pomaga pri tvorjenju hemoglobina v rdečih krvničkah in tudi pri absorpciji železa iz hrane.
KOLIKO GA POTREBUJEMO?
Priporočena količina vitamina C za ženske in moške je najmanj 100 mg dnevno. Za kadilce je priporočena količina vsaj 150 mg, za nosečnice vsaj 110 mg. Vendar strokovnjaki za prehrano menijo, da je najbolj optimalna dnevna količina vsaj 200 mg, v kolikor pa nas pestijo različna obolenja pa priporočajo še veliko večje odmerke. Dnevne potrebe lahko povečajo; ntenzivna fizična aktivnost, visoka temperatura okolja, infekcije in različne poškodbe.
Kadar nam C vitamina kronično primanjkuje imamo veliko večje tveganje za srčni infarkt, sivo mreno in krajše življenje. Kadar pa ga uživamo preveč – več kot 1000 mg na dan, pa lahko zasledimo manjše motnje v prebavi. Pomembno je zavedanje, da je C vitamin topen v vodi in ga telo, kadar govorimo o presežkih vitamina, samo izloči iz telesa.
ALI STE VEDELI?
Obsežna raziskava na 25 tisoč ljudeh je pokazala, da je tveganje za artritis pri ljudeh, ki zaužijejo malo vitamina C, precej večje. Vitamin C ima neverjetno moč in lahko celo prepreči pojav artritisa.
Da vitamin C pomaga reciklirati druge antioksidante. V eni od raziskav so imeli ljudje, ki so jemali dnevno več kot 220 mg vitamina C, tudi za 18% višje koncentracije vitamina E od tistih, ki so jemali le 120 mg dnevno.
V več raziskavah se je izkazalo, da so nizke koncentracije vitamina C povezane s srčnimi infarkti; vitamin C varuje pred rakom in srčnimi obolenji.
Ugotovili so tudi, da vitamin C lahko dejansko podaljša življenje. V raziskavi, v kateri so moški, ki so zaužili 300 mg C vitamina dnevno so dognali, da so ti moški živeli dlje od moških, ki so zaužili manj kot 50 mg dnevno.
Neka druga raziskava je pokazala, da dolgoročna uporaba vitamina C varuje tudi pred sivo mreno. Pri ženskah, ki so 10 ali več let jemale C vitamin, je bilo 77% manj pojavov začetne stopnje sive mrene kot pri tistih, ki ga niso jemale.
Jemanje 1000 do 6000 mg vitamina C dnevno pri prehladu je pokazalo, da s tem skrajšamo trajanje prehlada za 21%.
Druge raziskave so pokazale, da vitamin C učinkovito deluje tudi proti astmi.
Pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa I lahko jemanje dopolnila s 1000 do 3000 mg dnevno prepreči bolezenske zaplete, kot na primer težave z vidom ali pa visoke koncentracije holesterola.
POMEMBNO!
Pred preiskavami za sladkorno bolezen, raka debelega črevesja in koncentracijo hemoglobina opozorite svojega zdravnika, če redno uživate vitamin C, saj lahko izkrivlja natančnost preiskav.
Če imate ledvične kamne, ledvična obolenja ali hemokromatozo, ne jemljite več kot 500 mg dnevno! Le-ta namreč okrepi absorpcijo železa.
Evropska agencija za varnost hrane, EFSA, je za uporabo na živilih, ki so dober vir vitamina C, odobrila naslednje zdravstvene trditve:
prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti,
prispeva k obnovi reducirane oblike vitamina E,
povečuje absorpcijo železa,
ima vlogo pri delovanju imunskega sistema med intenzivno telesno dejavnostjo in po njej,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje žil,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje kosti,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje hrustanca,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje dlesni,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje kože,
ima vlogo pri nastajanju kolagena za normalno delovanje zob,
prispeva k sproščanju energije pri presnovi,
prispeva k delovanju živčnega sistema,
prispeva k normalnemu psihološkemu delovanju,
ima vlogo pri delovanju imunskega sistema,
ima vlogo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom.