Si tudi ti slišala, da med jemanjem kolagena ali želatine ni nobene razlike? Tudi midve, večkrat 🙂
Dejstvo je, da sta si kolagen in želatina res zelo podobna, imata tudi popolnoma enake aminokisline in oba se zlahka absorbirata… Zakaj potem kupovati kolagen? V nadaljevanju ti povem veliko skrivnost.
Čeprav pišem s težkim srcem, ti moram priznati, da imata oba, kolagen in želatina, enako molekulo kolagena. Le-ta beljakovinska molekula v našem telesu predstavlja 30 % telesnih struktur. Najdemo jo v koži, laseh, nohtih, mišicah, vezivnih tkivih in še bi lahko naštevala.
Kar pa že veš je, da z leti kolagen v telesu upada in zaradi tega vlakna postajajo manj prožna, kar z drugimi besedami lahko na kratko poimenujemo proces staranja. Ker pa si vsi (ne samo ženske) želimo ustaviti proces staranja in ostati večno mladi, je precej naravno, da iščemo eliksir lepote.
Na vrsto pride vprašanje, biti ali ne biti, kolagen ali želatina.
Kolagen in želatina sta v zadnjih letih postala dva izmed najbolj priljubljenih dodatkov v svetu zdravja, zlasti med tistimi, ki sledijo paleo dieti ali dieti prednikov, ki poudarja hrano, kot je kostna juha.
Ne samo, da se oba ponašata z dolgim seznamom zdravstvenih koristi, ampak ju je mogoče uporabiti tudi v različnih receptih, od juh do sladkarij in več.
Kljub temu, da sta si oba podobna, mnogi ljudje niso prepričani, kateri dejavniki razlikujejo kolagen od želatine in katera možnost je boljša.
Kakšna je torej razlika med kolagenom in želatino?
Kolagen in želatina sta si glede svojih koristi na splošno zelo podobna – ker vsebujeta enake aminokisline – vendar se njuni uporabi nekoliko razlikujeta.
Oba se zlahka absorbirata, kar pomeni, da vaše telo dobiva hranila v kateri koli obliki, ki jo zaužijete.
Tako kolagen kot želatina sta narejena iz kosti, kože in vezivnega tkiva živali.
Ena od ključnih razlik med želatino in kolagenom je njihova prebavljivost.
Da bi razumeli želatino, moramo začeti s kolagenom.
Najprej in predvsem opredelimo, kaj sta kolagen in želatina:
Kolagen je najbolj zastopana beljakovina v človeškem telesu in je glavna sestavina vezivnega tkiva, koži in kosteh.
V telesu imamo več kolagena kot katere koli druge vrste beljakovin – kolagen predstavlja 25 – 35 % vsebnosti beljakovin v celem telesu!
Pomanjkanje kolagena lahko s staranjem povzroči številne težave, od gub do zmanjšane elastičnosti sklepov.
Kolagen je sestavljen iz aminokislin, zlasti vrst, imenovanih glicin, prolin, hidroksiprolin in arginin, ki jih je težko dobiti iz drugih virov hrane.
Želatina je naravna oblika kolagena, kar pomeni, da je v bistvu del kolagena, ki je bil razčlenjen na manjše enote. Želatino včasih imenujemo tudi “kuhana oblika kolagena”, ker je pridobljena s segrevanjem kolagena.
Ja vem, zmedena si, tudi jaz sem bila, ker nisem razumela, kje je razlika.
Glavna razlika med kolagenom in želatino je povezana z njuno kemično strukturo.
Poskusila bom enostavno razložiti.
V svoji naravni obliki kolagen tvori trojna vijačnica, sestavljena iz 3 verig z več kot 1.000 aminokislinami v vsaki.
Nasprotno pa je želatina kot degradirana oblika kolagena podvržena le delni hidrolizaciji ali zlomu – kar pomeni, da je sestavljena iz krajših verig aminokislin.
Če še malo bolj enostavno razložim, kolagen je najbolj zastopana beljakovina v telesu, medtem ko je želatina razgrajena oblika kolagena.
Res je želatina lažje prebavljiva kot čisti kolagen. Ampak kolagenski dodatki so večinoma narejeni iz popolnoma hidrolizirane oblike kolagena (tako kot naš kolagen), imenovane kolagenski peptidi, ki pa so veliko lažje prebavljivi kot želatina.
Zato hidoliziran kolagen lažje prehaja in se tudi lažje absorbira, kot želatina.
No, zato kolagen in želatina nimata enakega učinka na telo in nista ”ISTO”.
Uporaba kolagena in želatine
Kolagen se večinoma uporablja kot lahko prebavljivo prehransko dopolnilo. Lahko ga dodate k čaju, smoothiju ali ga preprosto spijete iz shoota, ne da bi spremenili njihovo konsistenco.
V nasprotju s tem je želatina prednostna zaradi svojih želirnih lastnosti, ki imajo številne kulinarične uporabe in uporabe. Uporabite ga lahko na primer za pripravo domačih želejev in gumijev ali za zgostitev omak in prelivov.
Če želite povečati vnos beljakovin vsekakor priporočam in konec koncev boste imeli največ koristi, če boste jemali kolagen kot prehranski dodatek.
To je predvsem zato, ker oznake dodatkov kolagena prikazujejo, koliko jemljete, kar vam omogoča, da zlahka povečate vnos, medtem ko pri želatini ne veste kakšen vnos bi bil potreben, da bi dosegli enak efekt kot pri vnosu kolagena.
Moj predlog
Če izbirate med kolagenom in želatino, upoštevajte njun namen. Kolagen najpogosteje uporabljamo kot prehransko dopolnilo, medtem ko želatino raje uporabljamo za kuhanje.
Zakaj pa bi izbrali kolagen?
Hidroliziran kolagen je posebna oblika kolagena. Verige aminokislin so bile “pretrgane”, zato jih vaše telo veliko lažje absorbira in uporablja.
Ko jeste hrano, ki vsebuje kolagen, kot je kostna juha, mora vaše telo samo ločiti in razgraditi aminokisline.
Z drugimi besedami, hidrolizirani kolagen je Ferrari vseh dodatkov želatine in kolagena.
Prednosti beljakovin kolagena je aminokislinski profil
Večina koristi kolagenskih beljakovin je posledica njegovih esencialnih aminokislin in, kar je še pomembneje, njegovih pogojnih in neesencialnih aminokislin.
Primer: Za izgradnjo mišic vaše telo potrebuje 20 aminokislin.
Devet esencialnih aminokislin, ki jih telo ne more tvoriti samo, jih je potrebno vnesti s prehrano. Te esencialne aminokisline so fenilalanin, valin, treonin, triptofan, metionin, levcin, izolevcin, lizin in histidin.
Večina beljakovinskih praškov vsebuje teh devet esencialnih aminokislin v različnih količinah. Vsaka beljakovina, ki ima vseh devet, se imenuje popolna beljakovina.
Druge aminokisline, arginin, cistein, glicin, glutamin, prolin, tirozin, alanin, asparaginsko kislino, asparagin, glutaminsko kislino in serin, lahko vaše telo tvori samo, zato se ne štejejo za esencialne (vendar to ne pomeni, ne smete jih dopolnjevati).
Kolagenni popolna beljakovina, vendar je blizu. Kolagenski peptidi zagotavljajo osem aminokislin. Edino, kar manjka, je triptofan.
In katera je beljakovinska prednost kolagena?
Pazi! Kolagen vsebuje aminokislino, imenovano hidroksiprolin, ki je v resnici ne najdete v nobeni drugi hrani. Hidroksiprolin je odličen za, dobesedno, strukturno podporo v koži in kosteh.
Hidroksiprolin boste opazili v številnih izdelkih za nego kože.